Вуглекислий газ, безумовно, важливий для біосфери Землі, але не в таких кількостях, які сьогодні викидаються до атмосфери. Вперше вплив людини на рівень CO2 в атмосфері було відзначено в середині XIX століття і відтоді неухильно і стрімко збільшувався. Зараз концентрація діоксиду вуглецю досягла максимального рівня за останні 800 тисяч років, а може, і за всі 20 млн років. Хто винен? Перед вами – ТОП-10 країн, що лідирують за викиду вуглекислого газу, – передає "Популярная Механика".
Канада: 557 млн тонн CO2 на рік. Типовий образ Канади – незаймані ліси, кришталево чисті озера, гори і річки, природа і простір. Незважаючи на це Канада входить до десятки країн, що викидають до атмосфери найбільшу кількість діоксиду вуглецю. Щоб змінити ситуацію, що склалася, в жовтні 2016 року уряд Канади заявило про намір ввести податок на викид вуглекислого газу.
📷
Південна Корея: 592 млн тонн CO2 на рік. Біженці з Північної Кореї кажуть, що життя в країні південних сусідів – немов ковток свіжого повітря. Така метафора може звучати як зла іронія: повітря в Південній Кореї одне з найзабрудненіших в Азії, часом буквально задушливе. Весна в Сеулі – немов знаходження в одній кімнаті з людиною, що випалює по 4 пачки сигарет на день. У Південній Кореї 50 вугільних станцій (і плануються нові), а в Сеулі проживає понад 10 млн осіб, і практично всі користуються автомобілями. На відміну від Канади, жодних заходів, які могли б поліпшити екологічну ситуацію, Південна Корея не вживає.
📷
Саудівська Аравія: 601 млн тонн CO2 на рік. За даними ВООЗ, столиця Саудівської Аравії Ер-Ріяд – одне з найзабрудненіших міст світу, і навіть в Пекіні до ваших легень не потрапляє така "таблиця Менделєєва", яка отруює дихання в Ер-Ріяді. В цьому випадку проблема промислових відходів ускладнюється непростими природними умовами, зокрема, частими і часом жахливими піщаними бурями. Питання екології в Саудівській Аравії вважаються другорядними, і, як і Південна Корея, держава не має наміру скорочувати обсяги видобутку нафти і газу та переробної промисловості.
📷
Іран: 648 млн тонн CO2 на рік. Місто Ахваз в Ірані, яке колись служило зимовою резиденцією перських царів, сьогодні великий металургійний центр і одне з міст з найзабрудненішим повітрям в світі. Наприклад, в Москві середньорічна концентрація РМ10 (дрібнодисперсних частинок, які є важливою складовою забрудненості повітря) становить 33 мкг/м3, а в Ахвазі часом досягає 372 мкг/м3. Але проблеми з викидами вуглекислого газу, на жаль, характерні для всієї території Ірану. У листопаді 2016 року було закрито всі столичні школи через смертоносні пари, що душили місто. "Смертоносні" тут – не фігура мови: за 23 дні від забрудненого повітря загинули понад 400 осіб. Крім нафтохімічних виробництв, які помітно погіршують екологію, важлива причина такого становища в Ірані – це санкції. Протягом останніх 38 років після закінчення Ісламської революції жителі Ірану їздять на старих автомобілях з низькоякісним паливом.
📷
Німеччина: 798 млн тонн CO2 на рік. Наявність Німеччини в цьому списку дивує так само, як і присутність Канади. Але не варто обманювати себе: крім зелених полів, хорошою економіки і еко-орієнтації, в Німеччині чимало великих міст. Так, Штутгарт називають "німецьким Пекіном" – тут немає смогу, але рівень концентрації небезпечних частинок досить високий. 2014 року концентрація частинок перевищувала допустиму норму протягом 64-х днів, що зробило повітря бруднішим, ніж в Сеулі і Лос-Анджелесі разом узятих. У 28-ти районах країни рівень забруднення повітря вважається небезпечним. 2013 року від підвищеного вмісту оксидів азоту в повітрі померли понад 10 тисяч жителів Німеччини.
📷
Японія: 1237 млн т CO2 на рік. Японія займає 5-те місце в світі за рівнем забруднення, викидаючи в повітря майже вдвічі більше вуглекислого газу, ніж Південна Корея. Але все це – гігантський крок вперед порівняно з тим, що творилося на острівній державі буквально 50 років тому. Страшні синдроми, причиною яких стали забруднення, наприклад, хвороба Мінамата (отруєння важкими металами), погубили безліч японців. Лише починаючи з 1970-х років влада Японії почала робити кроки до того, щоб жити в чистішому середовищі. Екологічна ситуація в Японії трохи погіршилася після аварії на АЕС "Фукусіма-1" 2011 року: катастрофа привела до того, що майже всі японські атомні електростанції були закриті і замінені на вугільні.
📷
Росія: 1617 млн т CO2 на рік. Четверту позицію Росії в списку країн з найвищим вмістом CO2 в повітрі забезпечують Челябінська область і індустріальні міста Сибіру. Новокузнецьк, Ангарськ, Омськ, Красноярськ, Братськ і Новосибірськ виробляють викидів в атмосферу більше, ніж багатомільйонна Москва. Близько 6% всіх викидів оксиду вуглецю в Росії зобов'язані Челябінській області. Місто Карабаш в Челябінській області 1996 року було визнане зоною екологічного лиха, а в ЗМІ його часто називають найзабрудненішим містом в світі.
📷
Індія: 2274 CO 2 млн тонн на рік. За деякими оцінками щорічно від забруднення повітря в Індії гинуть близько1,2 млн осіб. Так, Індія заявляла про прагнення до чистішої енергії, але наскільки це реально – велике запитання. Економіка країни зростає, при цьому сотні мільйонів жителів Індії все ще не мають електрики і живуть в жебрацьких умовах. Одне з великих економічних досягнень Індії за останні роки полягає в зниженні залежності країни від імпорту вугілля: за рахунок зростання власного вуглевидобутку, який якраз Індія впевнено нарощує з кожним роком. Якщо призупинити цей вуглевидобуток, повітря стане чистішим, але країна – біднішою.
📷
США: 5414 CO 2 млн тонн на рік. Незважаючи на численні програми щодо захисту екології і розробки в області зеленої енергії, США, як і раніше, серед лідерів із забруднення довкілля. За даними доповіді Американської асоціації щодо боротьби з легеневими захворюваннями за 2016 рік, більше половини населення країни дихає повітрям, рівень забруднення якого вкрай небезпечний. Це можна переформулювати так: 166 млн американців щодня піддають себе ризику розвитку астми, хвороб серця, онкології через повітря, яким вони дихають. Найзабрудненіші міста сконцентровані в сонячній Каліфорнії.
📷
Китай: 10357 млн тонн на рік СО2. Японія, Росія, Індія і США займають сусідні рядки в цьому рейтингу, але навіть якщо ці країни об'єднати в одну, то і в цьому випадку кількість викидів вуглекислого газу в повітря не зрівняється з тим, що відбувається в Китаї: якби забруднення повітря було олімпійським видом спорту, Китай став лідером медального заліку. "Червоний" найвищий, рівень забруднення повітря не рідкість для багатьох міст Китаю, як і повідомлення про те, що мільйони жителів не залишають будинки через токсичний смог. Ситуація з повітрям в Китаї не стає краще – всього лише в грудні 2016 року концентрації дрібнодисперсних зважених часток РМ10 (ми говорили про них вище) перевищили 800 мкг/м3. Для порівняння: безпечною з точки зору ВООЗ середня річна концентрація РМ10 становить 20 мкг/м3.
Comments